Magia Google Doodle
8 listopad 2013 | Kategoria: E-marketingGoogle uświetniło dziś 129. rocznicę urodzin Hermanna Rorschacha, psychoanalityka – twórcę słynnego testu plam atramentowych, okolicznościowym doodlem. Jak zwykle Doodle zaskoczyło – tym razem można spróbować odczytać plamy atramentowe i podzielić się swoimi wnioskami w serwisach społecznościowych – na Facebooku, w Google+ (a jakże!) oraz na Twitterze.
Czym jest Google Doodle?
Doodle to okolicznościowa wariacja na temat logo Google. Może uświetniać ważne okazje i wydarzenia w skali globalnej, ale często jest to również podkreślenie okazji lokalnych, związanych z wydarzeniami czy tradycjami danego kraju. Po raz pierwszy Doodle pojawiło się w 1998 kiedy twórcy Google (Larry Page i Sergey Brin) chcieli powiadomić internautów o swojej nieobecności w biurze w związku z udziałem w festiwalu Burning Man. Postanowili umieścić w logo swojej wyszukiwarki znak graficzny festiwalu.
Od 2000 roku doodle stały się nieodłącznym elementem strony wyszukiwarki, kiedy to jako pierwszym doodlemasterem twórcy Google mianowali Dennisa Hwanga. Od tego czasu zespół doodlemasterów znacznie się powiększył, a internauci z całego świata czekają na kolejne odsłony odmienionego logo. Każdy użytkownik może przesłać do zespołu swoją propozycję doodla – wystaczy wysłać wiadomość na adres: proposals@google.com. Doodle miały już przeróżne formy – od formy jedynie graficznej modyfikacji logo, przez animacje, aplikacje interaktywne i mini-gry. Od 1998 na całym świecie powstało już ponad 2000 doodli, a liczba ta stale rośnie!
Doodle 4 Google
Od 3 lat Google organizuje konkurs, w Polsce skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Zadaniem konkursowym jest stworzenie doodla na ustalony temat. W tym roku temat brzmi: „Mój pomysł na pomaganie innym”. Prace należy wysyłać do 2. grudnia. W Polsce jury konkursowe stanowią: Hanna Wróblewska – historyk sztuki, Anna Kuczyńska – projektantka, Jerzy Owsiak – twórca WOŚP, Olivier Janiak – dziennikarz i prezenter oraz Brian Kaas – zawodowy doodler. Jury wybiera jednak tylko najlepszych 5 prac z każdej grupy wiekowej (15 finalistów otrzyma sprzęt komputerowy) – to internauci decydują o zwycięstwie. Zwycięzca otrzyma nagrody finansowe – stypendium w wysokości 15 000 zł, grant technologiczny dla szkoły w wysokości 25 000 zł i najważniejszą nagrodę – jego doodle zostanie opublikowane na Google.pl.
Ciekawe doodle
Nie sposób jest wybrać najciekawsze doodle, gdyż każde jest wyjątkowe. Prezentujemy jednak kilka, które zapisało się w pamięci internautów. Wszystkie prezentowane w naszym artykule doodle pochodzą ze strony www.google.com/doodles
Doodle, które ukazało się w polskiej wersji wyszukiwarki 11. listopada 2011 roku.
Doodle przygotowane z okazji 65. rocznicy urodzin Freddiego Mercury’ego.
Seria doodli z Dilbertem, bohaterem internetowych komiksów, poszczególne doodle były publikowane od 20. do 24. maja 2002 roku.